Zespół suchego oka to dosyć nieprzyjemna dolegliwość, która najczęściej występuje u osób, które spędzają wiele godzin przed komputerem. Ponadto może wystąpić również u osób noszących soczewki kontaktowe, przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach, bądź w przypadku kobiet z zaburzeniami estrogenowymi.
Objawy i przyczyny
Zespół suchego oka jest bardzo często problemem kobiet ciężarnych lub zażywających tabletki antykoncepcyjne, bądź przechodzących menopauzę. Jego objawy są następujące: piekące, zaczerwienione oczy, uczucie tzw. piasku pod powiekami, a nawet światłowstręt.
Powodem występowania tej dolegliwości jest występowanie nieprawidłowości w procesie wydzielania łez i co za tym idzie - nieodpowiednim nawilżeniu gałki ocznej. Spojówka i rogówka oka, które nie są wystarczająco nawilżone, stają się bardziej wrażliwe na alergie i zakażenia. Co więcej, różne czynniki zewnętrzne mogą tylko nasilać występowanie dolegliwości związanych z tą przypadłością.
Jak leczyć zespół suchego oka?
Jeżeli powyższe objawy są Twoim udziałem, koniecznie udaj się do lekarza specjalisty po diagnozę. Nigdy nie lecz oczu na własną rękę. Okulista przeprowadzi niezbędne badania, które pozwolą określić zaawansowanie dolegliwości oraz dobierze odpowiednią metodę leczenia. Bez obaw, badania na zespół suchego oka, nie są ani długotrwałe, ani uciążliwe.
Objawową metodą leczenia tejże dolegliwości jest stosowanie tzw. sztucznych łez, których użycie gwarantuje niemalże natychmiastowe zatrzymanie objawów na jakiś czas. Krople do oczu na zespół suchego oka, można kupić w aptece bez recepty, jednakże nie zaleca się ich stosować przez dłuższy okres bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Innym, często stosowanym sposobem leczenia zespołu suchego oka w bardziej zaawansowanych przypadkach jest udrożnienie dróg, które odprowadzają łzy. W tym celu stosuje się specjalistyczne zatyczki, dzięki którym powierzchnia oka jest ciągle nawilżona, przez co objawy dolegliwości ustają. Taka metoda jest bardzo łatwa i bez problemu, bezboleśnie można usunąć zatyczki.