Masz problemy z zaczerwienieniem oczu, bólem, uciążliwym szczypaniem czy wrażeniem piasku pod powiekami?
Najprawdopodobniej doskwiera ci problem tzw. zmęczonego oka. Razem z zespołem suchego oka to najpopularniejsze dolegliwości okulistyczne wśród ludzi w dzisiejszych czasach.
Pomocne łzy
Płaczemy wskutek nadmiernych emocji, ze śmiechu lub gdy jesteśmy smutni, ale jaką funkcję tak na prawdę pełnią łzy? Są one bardzo istotnym elementem w układzie optycznym oka. Przyczyniają się do powstawania obrazu na siatkówce. Jaka jeszcze jest ich rola? Po pierwsze oczyszczanie oka z zanieczyszczeń, zmniejszanie tarcia powiek o powierzchnię oka oraz odżywianie wierzchnich warstw rogówki. Problemy z suchością oczu spowodowane są przez zaburzenia wydzielania łez, m. in. niewielką ich ilość, nieprawidłowości w składzie jakościowym i niewłaściwym rozprowadzaniu tzw. filmu łzowego na powierzchni oka.
Jak sobie pomóc?
Mruganie - oto pierwszy, niekosztowny sposób na poprawę stanu naszych oczu. Zamykanie często i na dłuższą chwilę powiek pomoże rozprowadzić łzy po powierzchni oka. Pomocne jest także częste wietrzenie pomieszczenia w którym przebywamy, nawilżacze powietrza oraz zielone rośliny.
Jednak nie zawsze te czynności są w stanie pomóc. Co wtedy? Najlepszym rozwiązaniem będą przepisane przez lekarza okulistę krople nawilżające, powszechnie znanych jako sztuczne łzy. Stosowanie ich nie tylko poprawia komfort, ale również chroni przed groźniejszymi powikłaniami, np. stanów zapalnych, bliznowacenia, a nawet utraty przezierności rogówki i obniżenia ostrości wzroku.
Co wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów różniących się od siebie składem, dlatego bardzo ważne jest badanie okulistyczne poprzedzające kupno kropli do oczu, tak aby wybrać najlepszy dla siebie preparat.