Astygmatyzm to często występująca wada wzroku, obok krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. Jej korekcja może odbyć się za pomocą okularów, bądź soczewek. Co więcej, za pomocą specjalistycznego zabiegu laserowego, możliwe jest całkowite wyeliminowanie tejże wady wzroku.
Jak widzi astygmatyk?
Widzenie osoby posiadającej wadę astygmatyzm, można przyrównać do widzenia "jak przez mgłę". Obraz jest zamazany i nieco zniekształcony, przez co trudno jest rozróżnić obiekty. Powodem występowania astygmatyzmu niesymetryczność oka wobec jego osi. Z tego powodu soczewka oraz rogówka oka nie są w stanie we właściwy sposób skupić światła na siatkówce.
Stosunek do astygmatyzmu
Astygmatyzm określany jest jako wada układu optycznego. Specjaliści uznają astygmatyzm za wadę wywołaną nieprawidłową budową soczewki oka, która może być spowodowana różnymi uszkodzeniami powstałymi na etapie jej tworzenia się. W rezultacie promienie świetlne, które padają na soczewkę oka, są ogniskowane w dwóch miejscach i właśnie dlatego obraz jest nieostry i nawet zniekształcony.
Profilaktyka
Wszystkie młode osoby, powinny regularnie poddawać się profesjonalnym badaniom wzroku, natomiast w przypadku jakiś niepokojących objawów, bezzwłocznie udać się do okulisty na konsultację. Po przekroczeniu 40 roku życia, badania wzroku należy wykonywać co 2-4 lat, zaś po 65 roku życia należy je powtarzać raz do roku, bądź co drugi rok.